ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi

ISO 9001, ISO 9000 serisi standartlarındandır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile birlikte, organizasyonun kendisini iyileştirebilecek bir altyapıya kavuşması ve müşteri memnuniyetini hedefleyen bir kültür kazanması hedeflenir. ISO 9001 standardı, yönetim sistemleri standartları arasında dünya üzerinde en fazla kabul görmüş ve belgelendirilmiş standarttır. ISO 9001, onu elde eden firmalara etkili ve etkin bir sistem oluşturmak için fırsatlar tanır.  Bu fırsatı doğru kullanabilen firmalar, aksayan yönlerini iyileştirebilir, müşteri ve çalışan memnuniyetini arttırabilir. Kalite yönetim sistemi, tüm yönetim sistemleri standartları içerisinde temel sayılabilecek bir yapıdadır. ISO 9001 revizyonu 2015yılında yayınlanmış ve Annex SL denilen yapıya geçmesiyle ve dönemin gerekliliklerini bünyesine katmasıyla daha modern bir hale gelmiştir. Dolayısı ile firmaları eskiden zorlayan durumlar daha esnek hale gelmiş ve firmaların kalite yönetim sistemine adaptasyon imkânı artmıştır.

Süreç yönetimi, doğru şekilde kurgulanmalı, açıkta faaliyet kalmadığından emin olunmalıdır, Dokümantasyon sistemi, kuruluşunuzun ihtiyaçlarına uygun ve yalın bir şekilde tasarlanmalıdır. ISO 9001:2015 ile birlikte gelen risk yönetimi anlayışı, çalışma kültürü haline getirilmelidir,

PUKÖ döngüsü doğru şekilde işletilmeli ve firma içerisinde uygulamalara yansımalıdır, Müşterilerin ve çalışanların algısı ölçülmelidir, Ve diğer yapılması istenilen konular. Yukarıda saymış olduğumuz maddelerin hazırlanması elbette ki tarafınızca gerçekleştirilebilir. Çalışanlarınız veya siz ISO 9001 maddelerini doğru şekilde algılayarak, doğru uygulamaları sisteminize kazandırabilirsiniz. Fakat şu ana kadar yüzlerce proje yönetmiş, yüzlerce sistem tecrübesi olan bir ISO 9001 danışmanı, sisteminizi daha kısa süre içerisinde ayağa kaldırabilir ve denenmiş, sonuç alınmış yollarda rehberlik yaparak firmanızın zaman ve motivasyon kaybetmenizin önüne geçer.