Eğitim Sektörü Yatırım Teşvikleri

2020 Yılı içerisinde de geçerli olmak üzere komple yeni okul yatırımları, mevcut okulların kapasitelerinin artırılması veya mevcut okulların modernize edilmesine yönelik yatırımlar en az 5.bölge teşviklerinden yararlanabilecektir.


Yeni teşvik sistemimizde eğitim sektörü öncelikli (avantajlı) yatırımlar kapsamına alınmıştır. Okul öncesi eğitim hizmetleri (kreş dahil),ilköğretim hizmetleri, Ortaokul eğitim hizmetleri, Lise eğitim hizmetleri, Engelliler için ilk ve orta öğretim hizmetleri, Teknik ve mesleki eğitim hizmetleri başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Müfredat programına tabii okullar en az 5. bölge seviyesi bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedirler. (Üniversite ve yüksek öğretim eğitim yatırımları genel teşvik düzeyinde desteklenmektedir.) Ayrıca asgari 20 milyon TL tutarındaki hava araçlarının kullanım, tamir ve bakımına yönelik eğitim yatırımları da bu kapsamda değerlendirilmektedir. (Değişik:RG-22/6/2018-30456)


Yatırım teşvik kapsamında eğitim sektörüne yönelik olarak yapılacak yatırımlar; komple yeni okul yatırımları, Öğrenci kapasitesini artırmaya yönelik yapılacak yatırımlar (Tevsi yatırım), Okul tadilat yapılması ve teçhizat modernizasyona yönelik olarak yapılacak yatırım faaliyetleri ile Komple okul binaları veya ek binalar, Okul konferans salonları, okul yemekhanesi, okul havuzu veya spor tesisleri , Okul bahçeleri vb. diğer üniteler şeklinde değerlendirmek mümkündür.


Yeni teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 19/06/2012 de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.okul yatırımcıları okul yatırımlarına yönelik eğitim yatırımları devlet teşvikleri ve desteklerinden yararlanabileceklerdir.Yatırım faaliyetleri kapsamı içerisinde Ana tesis yapılması, mevcut bir tesisi okula dönüştürme maliyetleri, tesisin iç ve dış tadilatların yapılması, okul bahçesi düzenleme maliyetleri, okula sosyal tesislerin yapılması, idare binaları yapılması, okul teçhizatlarının alımı, nakliye, montaj, iş gücü maliyetleri, franchising maliyetleri, görünürlük maliyetleri, sigorta vs gibi yatırım maliyetleri kalemleri kapsam içerisinde değerlendirilir.


Yatırım teşvik kapsamında okul tesisinin kurulmasına yönelik olarak devlet hazinesi arsalarından yatırım yeri de tahsisi de teşvik kapsamında istenilebilir. Eğitim sektörüne yönelik olarak verilen yatırım teşvikler aşağıda açıklanmıştır.

Eğitim yatırımlarında 5.Bölge desteklerinden yararlanabilecek toplam 66 il ; 
(Adana  Adıyaman Afyonkarahisar Aksaray Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak)
 
Eğitim yatırımlarında 6.Bölge desteklerinden yararlanabilecek toplam 15 il;   (Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)
 
KDV İstisnası Yurt içi ve Yurt dışı makine teçhizat alımlarında  Var Var
Gümrük Vergisi Muafiyeti  Yurt Dışı makine teçhizat alımlarında  Var Var
Vergi Muafiyeti (%)    Yatırıma katkı oranı (%) 40 50
Kurumlar vergisi veya gelir vergisi indirim oranı (%) 80 90
Sigorta Primi İşveren  Muafiyeti Toplam  Yararlanma Süresi 7 yıl 10 yıl 
Prim Muafiyet tutarı % (Gerçekleşen yatırım ) 35 Öngörülen oran
Yatırım Yeri Tahsisi Hazine arsaları,
Boş devlet binaları yatırım yeri olarak istenebilir
Var  Var 
Faiz Desteği İç Kredi 5 puan 7 puan
Döviz kredisi 2 puan  2 puan
5 Yıllık Emlak Vergisi Muafiyeti işletme döneminden itibaren Var  Var 
Belediye  İmar Bina İnşaat Harçları Muafiyeti Tesislerin belediye imar bina inşaat harç muafiyetleri Var  Var 
Damga Vergisi Muafiyeti yükleniciler ve tedarikçilerle yapılan
sözleşmeler üzerindeki hesaplanan damga vergileri
Var  Var 

 

Etiketler

yatırım teşvik